ÇİĞ SÜT İZİNSİZ SATILAMAYACAK

ÇİĞ SÜT İZİNSİZ SATILAMAYACAK

Çiğ süt satmak isteyenler yeni yılla birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından izin alacak, fırıncılar da ekmeği 200 gramdan başlayarak, 10'ar gramlık artışlarla üretebilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından aldığı  bilgilere göre, "Çiğ Sütün Arzına Dair Tebliğ" 1 Ocak'tan itibaren uygulamaya  girecek.

Tebliğ, çiğ sütün bakkal ve market gibi yerel perakendeciler  tarafından son tüketiciye arzına ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Buna göre, çiğ süt satmak isteyen işletmeler Bakanlıktan izin alacak.  Çiğ sütü, son tüketiciye sadece "Hastalıktan Ari İşletmeler İçin Sağlık  Sertifikası"na sahip, bruselloz ve sığır tüberkülozundan ari süt üreten  hayvancılık işletmeleri arz edebilecek.

Süt üreten hayvancılık işletmesi merkez kabul edilerek 200  kilometrelik yarıçap içinde yer alan, sabit bir yerde konuşlandırılmış otomatik  satış makineleri veya bakkal ve market gibi yerel perakendecilerde çiğ süt son  tüketiciye arz edilecek. Hayvancılık işletmesinde hazır ambalajlı hale getirilmiş  çiğ süt ise 500 kilometrelik yarıçap içinde son tüketiciye sunulabilecek.

Çiğ sütün son tüketiciye arzı, sağımdan itibaren 24 saat içinde  gerçekleştirilecek. Sütün son tüketim tarihi ise ilk sağımdan itibaren 48 saati  geçmeyecek.

Çiğ süt, son tüketiciye hazır ambalajlı, perakende işletme tarafından  sağlanan tek kullanımlık malzeme veya tüketici tarafından sağlanan kaba konularak  satılabilecek.

Ürünün sunulduğu hazır ambalaj veya tek kullanımlık malzeme, Gıda ile  Temas Eden Madde ve Malzemeler Yönetmeliği hükümlerine uygun olacak.

Çiğ sütün son tüketiciye arzı sırasında, ürünün adı (çiğ inek sütü  vb.), üreticinin adı soyadı veya ticari unvanı, adresi ve hayvancılık işletme  numarası, sağım tarihi ve son tüketim tarihi ambalajda belirtilecek. Ayrıca  "Kullanmadan önce kaynatın" ve "0-4 derecede buzdolabında muhafaza ediniz"  bilgilerine yer verilecek.

EKMEK VE EKMEK ÇEŞİTLERİ TEBLİĞİ

Ekmekte de yeni dönem yarından itibaren başlayacak. Başta ekmek  israfının önlenmesine katkı sağlamak, sektörden ve özellikle büyük şehirlerde  yaşayan vatandaşlardan gelen daha düşük gramajlı ekmek taleplerini değerlendirmek  amacıyla düzenlenen "Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde  Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" de yıl başından itibaren yürürlüğe girecek.

Buna göre, fırıncılar ekmeği 200 gramdan başlayarak, 10'ar gramlık  artırımlarla üretilebilecek.

Dondurulmuş hamur teknolojisiyle üretilen ekmeklerde katkı maddeleri,  unun tipi, ağırlık kontrolü, tuz miktarı gibi konularda da yeni kurallar  uygulamaya girecek.

 

Okunma Sayısı : 287 - Ekleme Tarihi : 02.01.2018 06:18:19