ÇİN'E SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ DE GÜDECEK

ÇİN'E SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ DE GÜDECEK

ABD’den tarım ürünleri almayı kısıtlayan Çin, ihtiyacını karşılamak için, başta Türkiye olmak üzere başka pazarlara yöneldi. Türkiye, Çin’e mermer ve kiraz ihracatının ardından şimdi süt ve süt ürünleri gönderecek. Çin’in Ankara Büyükelçisi Deng Li, “Bu senenin ikinci yarısında Türkiye’nin süt ve süt ürünleri de Çin’e gitmeye başlayacak” dedi.

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının olumlu etkisini görmeye başladık. ABD’den tarım ürünleri almayı kısıtlayan Çin, ihtiyacını temin etmek için başka pazarlara yönelmeye başladı. Bu pazarlardan biri de Avrupa’daki en büyük tarım hasılasına sahip olan Türkiye olacak gibi. Çin’e mermer ve kiraz ihracatında başarılı bir performans sergileyen Türkiye; şimdi süt ve süt ürünlerini bu ülkenin dev pazarına sunmaya hazırlanıyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li, Türkiye’den ülkesine yılın ikinci yarısında süt ve süt ürünlerinin gönderimine başlanacağını belirterek, “Bunların dışında bir dizi tarım ürünü için de görüşmeler devam ediyor” dedi. Hafta sonu Afyon’da düzenlenen ve Deng Li’nin de katıldığı toplantıda iki ülke ticari ilişkileri ve Türkiye’nin Çin’e mermer ihracatında ürün çeşitliliğinin artırılması için neler yapılabileceği konusu değerlendirildi.

ÇİN’DEKİ MERMERİN %60’I TÜRKİYE’DEN

Toplantıda konuşan Deng, Türkiye’den satın alınan mermerlerin Çin piyasasındaki mermerlerin yüzde 60’ını oluşturduğunu, bunların yüzde 5’inin de Afyonkarahisar’dan ihraç edildiğini söyledi. Afyonkarahisar kirazının da Çin pazarında yerini bulduğunu dile getiren Deng, “Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısının yıllık 500 bini geçmesini bekliyoruz. Her geçen gün daha fazla Çinli turist Afyonkarahisar’a gelmeye başlıyor” dedi.

BİR DİZİ TARIM ÜRÜNÜ İÇİN GÖRÜŞME

Çin pazarının kapılarının Türkiye ve Afyonkarahisar’dan gönderilecek mermerlere her an açık tutacağını belirten Deng, şöyle devam etti: “Yeter ki bizim yasalarımıza ve kurallarımıza uygun hareket etsinler. Bu anlamda da sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Bu senenin ikinci yarısında Türkiye’nin süt ve süt ürünleri de Çin’e gitmeye başlayacak. Bunların dışında bir dizi tarım ürünü için de görüşmeler devam ediyor. Afyonkarahisar’ın Çin’e yaptığı ihracatta ürün çeşitliliğini kısa sürede artırabiliriz. Bu yıl toplam bin ton kiraz Çin’e gitti. Bizim hedefimiz çok kısa zamanda bu rakamı en azından 5 bin tona çıkarmak.”

 

 

 

http://www.tarimpusulasi.com/gida/cine-sut-ve-urunleri-de-gidecek/28327

 

Okunma Sayısı : 130 - Ekleme Tarihi : 19.08.2019 07:32:31